Begonvil, Gelin Duvağı

Begonvil, Gelin Duvağı

Güzelliğin İhtişamı: Begonvil

Akdeniz ikliminin şüphesiz en güzel çiçeğidir Begonvil. Kimi zaman Bodrum’un beyaz evlerinden, kimi zaman Akyaka’nın ahşap balkonlarından, bazen eski bir taş duvarın kenarından neşeli neşeli gülümser bize. Akdeniz iklimine sahip nereye yolunuz düşse, hemen hemen her yerde karşınıza çıkar, bulunduğu her yeri itina ile süslenmiş şölen bahçelerine çevirir. Halk arasında verilen ismiyle Gelin Duvağı, bulunduğu her yeri gelin gibi süsler.

Dış mekanların bu güzel çiçeği sarmaşık türü bir bitkidir, boyları 10 – 15 metreye ulaşabilir. Gövdesi dikenli, kokusuz bir çiçektir. Ilıman iklime sahip bölgelerde dış mekanlarda oldukça çok tercih edilen bu bitki çok yıllık bir bitkidir. Kışları soğuk geçen yerlerde ise iç mekanlarda yetiştirilmesi uygundur veya dış mekanda kullanacaksanız tek yıllık bir bitki olarak ekebilirsiniz. Çiçeklerinin rengi genellikle mordur fakat pembe, sarı, beyaz ve kırmızı gibi pek çok rengi vardır. Çiçeklerinin açması ilkbaharda gerçekleşir ve Eylül – Ekim aylarının sonuna kadar çiçekli kalır. Çiçekleri büyük salkımlar şeklindedir ve bitki gövdesinde sert dikenleri mevcuttur. Bitkinin bu kadar uzun süre çiçekli kalması dış cephe peyzaj düzenlemelerinde çok tercih edilmesine neden olur. Çiçek genel olarak sıcağı çok sever, susuzluğa dayanıklıdır fakat nemli bir iklim yapısında ve besin değeri yüksek sulak bir toprakta daha gösterişli ve sağlıklı bir bitki olur. Begonvilde bizim çiçek olarak gördüğümüz renkli salkım salkım bölgeler aslında renk değiştiren yapraklardır. Evet Begonvil “Bract” denilen ve renk değiştirebilen yaprak oluşumuna sahiptir. Çiçeği bu renkli yaprakların ucundaki sarı küçücük kısımlardır. Rüzgardan pek hoşlanmaz ama güneş ve sıcağı çok sever. Kışı çok soğuk geçen ve don olayları olan bölgelerde ne yazık ki dış mekanlarda olan begonviller, gerekli koruma önlemleri alınmazsa tek yıllık olacaktır. Kış aylarında soğuk olan bölgelerde Begonvillerinizi büyükçe saksılara ekebilir ve kış bahçenizde veya seranızda muhafaza edebilirsiniz. Bu çiçeği çoğaltma işlemini çelik, daldırma veya köklendirme yoluyla yapabilirsiniz.

Kullanacağınız dekorasyon elemanlarının boyunca büyüyebilen bu bitkiyi, binalarınızda, kamelyalarınızda, bahçe pergolalarınızda çok rahat kullanablirsiniz. Bulunduğu her yeri çok büyük bir çiçek buketine çeviren bu güzel bitki sizi de güzelliğiyle etkileyecek ve vazgeçilmezleriniz arasına girecektir.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?