Çam Ormanları İçindeki Cennet; Marmaris

Çam Ormanları İçindeki Cennet; Marmaris

Tatilde Her İstediğinizi Yapma Fırsatı Bulacaksınız

Kafanızı dinlemek istiyorsanız, yok  ben daha aktivitesi bol bir tatil istiyorum diyorsanız, hem orman kokusu hem de deniz kokusu olsun diyorsanız, denizi seviyor ama tarihi mekanları da görmek istiyorsanız doğru yerdesiniz…

Aslında yukarıda kısaca bahsettiğimizden daha fazlası diyebiliriz Marmaris için. Ege’in güneyindeki bu güzel belde Muğla ilimizin birbirinden özel ilçelerinden birisi. Hani insan tatil için gelir de aklı hep orada kalır, burada yaşamak ne kadar güzel olurdu diye düşünür, işte Marmaris tam da böyle bir yer. Bizim gibi düşünen azımsanmayacak kadar çok bu konuda. Çoğu Avrupa ülkesinden göç almış bir şehir, onlar da bizim gibi düşünüp buradan ev alıp yerleşmişler. Nasıl bu kadar güzel bir doğaya hayran kalmasınlar ki… Marmaris’te kış aylarında hemen hemen hiç soğuk yaşanmıyor, Akdeniz iklimi hakim, yani kışlar ılık ve yağışlı geçiyor. Yaz aylarının ise Nisan ayı ile başladığını ve Kasım aylarına kadar sürdüğünü söylemek mümkün. İnsanlar modern, belde temiz ve bakımlı, yollar geniş ve düzenli. Bisiklet yollarından bahsetmeden geçmeyelim bu noktada, oldukça geniş ve rahat. En önemlisi de tek bir araç bile bisiklet yoluna parketmemiş. Olması geren belki böylesi, fakat biz diğer şehirlerde bu durumun tam tersini yaşadığımız için insan şaşırıyor doğrusu. Sahil şeridi oldukça uzun yürüyüş ve bisiklet gezileriniz için ideal. Yine sahilde cafeler ve lokantalar bulunuyor. Şehrin merkezinde ve içmelerde ücretsiz faydalanabileceğiniz halk plajları var. Şehir merkezinin hemen devamında Uzunyalı Plajı İçmelere kadar uzanıyor, buralarda otel ve cafelerin kumsal boyunca ücretli şezlong, şemsiye, yiyecek ve içecek servisleri var. Ara ara da balık tutan insanlara rastlıyorsunuz sahil boyunca. Şehir merkezindeki Atatürk heykelinden sola doğru sahili takip ettiğinizde tur tekneleri karşılıyor sizi, ister dalış yapmak isteyin, isterseniz de bu muhteşem doğanın koylarında yüzmek isteyin, bu turlarda istediğinize ulaşacaksınız. Biraz daha yürümeye devam ettiğinizde marinaya geliyorsunuz. Burası aynı zamanda Marmaris’in gece eğlence mekanlarının da olduğu bölge. Hemen arka tarafta Marmaris Kalesi yer alıyor. Osmanlı zamanında Kanunu Sultan Süleyman Rodos’u fethetmeden önce yaptırmış bu kaleyi. Kalenin surlarından Marmaris’i izlemek büyük bir keyiftir. Marmaris antik çağlarda Mısır’ın ve Rodos’un ticaret yolları üzerinde olduğu için o çağlarda da önemli bir yerleşim merkezi olmuştur. Tarihte ilk adı Pyhskos, sonradan Karia’ya dönüşür. Tarihte pek çok uygarlığa ev sahipliği yapmıştır. Osmanlı döneminde Mimaras adıyla bilinmiş, sonra Mermeris olarak anılmış ve nihayet günümüzdeki Marmaris adını almıştır.

Marmaris’te Cennet Adası’nı Loryma antik kentini, Amos’u Hisarönü ve Bozburun’u, kentin merkezindeki İyilik Kayalığı’nı, Mavi Bayrak almış plajıyla İçmeler’i,  Marmaris’e 20 km uzaklıktaki eski bir balıkçı köyü olan Turunç Köyü’nü, Orhaniye’yi ve denizin üzerinde yürümenizi sağlayacak Kızkumu’nu, Bayır Köyü’nü, Turgut Şelalesi’ni, şirin sahil kasabası Çiftlik’i, Söğüt’ü ve Saranda Koyu’nu, doğallığını hala koruyan Selimiye’yi, Sedir Adası ve Kleopatra Plajını, Mavi turlarını görmeden, Jeep safarilerini denemeden ayrılmayın. En önemlisi bölgeye has çam balının tadına mutlaka bakın. Kasım ayında orada olursanız bölgede meşhur yat festivali var bilesiniz. Velhasılı kelam Marmaris’te asla canınız sıkılmayacak, kendinizi mutlu edecek bir şeyler mutlaka bulacaksınız.

Her gününüzün tatil tadında geçmesi dileğiyle…

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?