KASIMPATI

KASIMPATI

Sonbaharın En Renkli ve Neşeli Çiçeği: Kasımpatı

Kış gelirken, hüzün mevsimi sonbaharda, yazın yeşilleri yavaş yavaş tüm canlılığını kaybederken, olanca neşesi ve rengiyle açar kasımpatılar. Gözünüz onlara takıldıkça, o sonbahar hüznünü alıp gidiverir.

Bu güzel çiçeğin bakımına gelince, çok nazlı olmayan bu çiçeğin doğrudan güneş almayan, hafif gölgeli ve hava akımından uzak bir alana ekmelisiniz. Kasımpatı çok soğuk ve çok soğuk havadan hemen etkilenir. Toprağı geçirgen ve besin açısından zengin olmalıdır. Diğer çiçeklerde olduğu gibi senede bir kez vitamin verebilirsiniz.

Ekimi ve çoğaltılması için Mayıs ayı uygundur. Çoğaltma gövdeden toprağa uzanmış ve kök salmış dalların ayrılıp hemen ekilmesi ile olur. Şunu da hemen belirtelim, kasımpatı ekeceğiniz saksıya başka bitki ekmemelisiniz. Su ihtiyacına gelince, yaz mevsiminde su ihtiyacı bol olacaktır. Kış mevsiminde soğuktan mutlaka korumalısınız ve oda sıcaklığında ılık suyla toprağı ıslatacak kadar sulamalısınız.

Kasımpatı adından da anlaşılacağı üzere sonbahar aylarında tomurcuklanıp, Eylül’den itibaren çiçek açar ve bazen Aralık ayı sonuna kadar çiçekli kalır.

Hayatınızdan çiçekler eksik olmasın…

Sosyal Medyada Paylaşın:
İlginizi Çekebilir

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?