Mavi Berrak Sularında Yunan Adaları

Mavi Berrak Sularında Yunan Adaları

Mavi ve Beyazın Muhteşem Dansı: Yunan Adaları

Ege Denizi’nin ihtişamlı mavi sularında bir inci gerdanlık gibi dizilen bembeyaz evleriyle, masalsı yunan adalarını gezmek,  bir rüyada olmak gibi… Gözlerinizin önünde dünyanın, en ünlü ressamlarınıntablolarını izliyormuş gibi her an bir bakıştan başka bir manzaraya dönüşüyor… Yunan adalarının 6000 tane olduğunu ve bunlardan sadece 600 tanesinin yerleşime açık olduğunu biliyor muydunuz? Adalarda muhteşem sahiller ve otomobille ulaşılamayan, sadece denizden tekneyle gidilebilen egzotik koylar bulunmaktadır. Aynı zamanda mitolojik bir geçmişe sahip olan bu güzel adalarda, antik çağlara ait pek çoktarihi eser bulunmaktadır.

Yunanistan’ın en büyük adası Girit’tir. Evia ise Grit’ten sonra ikinci büyük adadır. İyon Denizi’nde İtalya ve

Yunanistan arasında kalan adalar bulunur. Bunlar Turizm yönünden oldukça gelişmiştir, göz alıcı güzellikleriyle dünya sosyetesinin uğrak yerlerindendir. Bunlardan bazıları Zakintos, İthaka, Korfu, Kefalonya’dır.

Türkiye ve Yunanistan arasında bulunan pek çok adadan bazıları ise Rodos, Kos’dur.

Yıllar boyunca bu adalara giden turistler bu adaların en güzeli en güzeli Santorini demişlerdir. Ama diğer adaların da aşağı kalır yeri yoktur. Samos adası yeşili ve tarihiyle eşsizdir. Tabi Midilli Adası da ayrı bir cennettir. Girit Adası denilince aklımıza ilk gelen muhteşem Akdeniz mutfağı oluyor hemen. Bu da gastronomi tutkunlarını buraya çekmeye yeterlidir.

Çoğu fotoğrafta gördüğünüz büyüleyici mavi denize ait fotoğraflar Mykonas adası’na aittir. Masallardan çıkmış gibi görünen taş döşeli yokuş yollarından, beyaz boyalı evlerinden mavinin en güzeline açılan merdivenlerinde yürümek kendinizi cennetteymiş gibi hissetmenize neden olabilir.

Son olarak ülkemizin yakın komşusu olan Yunanistan’ın bu güzel adalarında, ortak kültürümüz nedeniyle kendinizi hiç yabancı hissetmeyeceğinizi belirtelim.

 

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?