Turunç Çok Güzelsin

Turunç Çok Güzelsin

Muğla’nın Her Yeri Ayrı Güzel

Muğla’yı karış karış keşfetmeye devam ediyoruz. Ege’nin Marmaris’i, Bodrum’u, Datça’sı, Göcek’i, derken, görüyoruz ki Türkiye’nin her bir noktası ayrı güzel. Bu güzellikleri tek tek keşfetmekse ayrı bir keyif.

Turunç’a gitmek istediğinizde ister kendi aracınızla, isterseniz Marmaris otogar’dan kalkan minübüslerle veya Marmaris sahilden taxi boat servisi yapan küçük teknelerle çok kısa sürede ulaşabiliyorsunuz. Minübüsle yolculuğunuz 20 – 25 dakika sürüyor ve ücreti 2018 yılı için kişi başı 6 TL olarak belirlenmiş. Marmaris otogardan hareket eden minübüs şehir içi siteler mahallesi içinden ve İçmeler güzergahını geçerek ilerliyor, İçmelerden sonra oldukça virajlı, kah yukarı doğru çıkarak, kah aşağı doğru inerek ama muhteşem çam ormanları ile dolu bir yoldan ilerliyorsunuz. Bu arada keçiboynuzu ağaçlarını da unutmayalım. Turunç’a doğru o kavisli yoldan inişe geçtiğinizde sizi turkuaz, maviden ve yeşilden oluşan muhteşem bir tablo karşılıyor. Ben kavisli yolları pek sevmem, ne kadar yavaş ilerlerseniz ilerleyin benim midemi altüst ediyor, siz de beenim gibiyseniz size Turunç’a ulaşmak için bir başka yol önerim de Taxi yapan küçük tekneler olacak. 2018 yılı için kişi başı 20 TL ücret alıyorlar, ve yol boyu, yeşilin zümrüt rengini barındıran ormanları, sarp ege kıyılarını izleyerek Turunç’a ulaşıyorsunuz.

Ve Turunç…  Sakin ve çok güzel. Sakin demem sizi yanıltmasın, öyle kimsenin olmadığı bir sakinlikten bahsetmiyorum, kafasını dinlemek isteyen insanların tercih ettiği, gürültüden uzak, her toprak parçasından çiçeklerin ve bitkilerin fışkırdığı, gözlere, kulaklara, ruhlara şenlik bir ege kasabası… Kumsal olan plajı yer yer de iri taşlardan oluşuyor, yanınıza mutlaka deniz ayakkabılarınızı alın. Denizin rengi, Turkuaz’dan başlayıp mavinin her tonundan ilerliyor. Su alabildiğine berrak, minicik balıklarla birlikte yüzüyorsunuz… Şunu da belirtmeden geçmeyelim, günlük tur teknelerinin hemen hemen hepsinin uğrak noktalarının başında geliyor Turunç Koy’u, Dünya’nın her tarafından gelen turistlerin şen kahkahaları da eşlik ediyor bu buluşmaya…

Turunç’ta alışveriş yapmak isterseniz, çarşısının da oldukça sevimli ve renkli olduğunu belirtelim. Burada dağ yürüyüşleri yapabilir, jeep safarilere katılabilir ve çeşitli su sporlarını deneyebilirsiniz. Gürültü kirliliğini önlemek için motorlu araçlarla yapılan su sporlarına izin verilmiyor, bence çok da iyi oluyor.

Kısacası Marmaris veya çevresine geldiyseniz tatil için, bir gününüzü ayırıp Turunç’a uğrayın, bu muhteşem doğanın keyfini çıkarın pişman olmayacaksınız.

 

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?