Zeytinyağı

Zeytinyağı

Lezzeti ve Sağlığımıza Katkıları İle Zeytinyağı:

Yüzyıllardır insanoğlunun en vazgeçilmez besinlerinden biridir zeytin. Kutsal kitaplarımızda bile adı sık sık geçer. Zeytin dalı Mitolojide ve günümüzde barışın simgesidir. O kadar değerlidir ki geçmiş zaman insanları zeytinin yaprağını sıtmayı tedavi etmek için kullanmış, bu vazgeçilmez besinin dal figürünü heykellerinin başına taç olarak resmetmiştir.

Türkiye bu açıdan çok şanslıdır. Ülkemizin birçok bölgesinde, farklı lezzet ve yağ oranına sahip pek çok çeşidi yetişmektedir.

Bunun yanında esas konumuz olan zeytinyağının sağlığımız için ne gibi faydalar sağladığına gelelim. Son yıllarda yayın organlarında da epey sıklıkla dile getiriliyor, zeytinyağı doymamış yağlar açısından oldukça zengindir, tabi lezzeti de cabası. Kalp ve damar sağlığımız için doymamış yağ tüketimi oldukça önemlidir. Hatta obezite ile mücadelede, konunun uzmanları sağlıklı yağlar tüketmemizi öneriyor. Bu sağlıklı yağlar dediğimiz; soğuk sıkım zeytinyağı ve doğal tereyağıdır. Zeytinyağı ısıl işlemlere dayanıklı bir yağ değildir. Hatta yüksek ısıya maruz kaldığında yararlı özelliklerinin tümünü yitirip, zararlı  bile olabiliyor. Bunun için yemekleriniz piştikten sonra zeytin yağını ilave etmenizi önerebiliriz. Tabi zeytin yağı sadece kalp ve damar sağlığını korumakla kalmaz, kolesterolü düşürür ve kontrol altında tutulmasını sağlar. Günümüzün kabus hastalıklarından olan kansere karşı koruyucu özelliği vardır. Zeytinin içindeki vitaminler çocuklarda kemik gelişimini de destekler. Siyah zeytin demir bakımından oldukça zengindir. Demir açısından zengin olan zeytin ve zeytin yağı tırnak sağlığınızdan, saç sağlığınıza kadar vücudumuzda pek çok organımıza fayda sağlar.

Sağlıklı kilo vermek için diyetisyenler, bol zeytinyağı  tüketimini önermektedir. Sizde kilo verirken, lezzetten ödün vermek istemiyorsanız diyet listelerinize zeytin yağını ekleyin. Aslında zeytinyağı belirttiğimiz ve atladığımız sağlığımıza olan bunca faydasıyla,  sofralarımızın yani hayatımızın baş köşesini hak ediyor.

Sağlıklı günler dileklerimizle…

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?